Maria DB, alebo prechod k vačšiemu výkonu od Mysql
Databáza MariaDB vznikla ako odnož MySQL v časoch, keď MySQL kúpila spoločnosť Sun Microsystems, ktorú neskôr kúpila spoločnosť Oracle. Odvtedy sa MariaDB vyvíja samosatne, ale súčasne zachováva kompatibilitu s MySQL.
Dôvodov na to, prečo na novú databázu prejsť, je množstvo. Patrí medzi ne aj to, že sa o ňu stará pôvodný autor MySQL Monty Widenius. Väčšina funkcií je pri oboch databázach rovnaká, a tak je prechod na MariaDB jednoduchý a neovplyvní to chod existujúcich projektov.
MariaDB má lepší výkon ako MySQL, dokáze optimalizovať vačšinu subquery. Má lepší query cache,vie si zapamätať časté query na databázu a tieto vracať podstatne rýchlejšie.
Nová databáza má používateľské štatistiky a zlepšené nástroje v informačnej schéme dátového slovníka vrátane podpory mikrosekúnd. Ak používate dátové typy TIME a DATETIME, môžete určiť presnosť napríklad TIME (4), kde číslo predstavuje počet číslic za desatinou čiarkou. MariaDB podporuje až šesť číslic, napríklad 0,000001, teda jednu mikrosekundu. Pokiaľ nie je presnosť nastavená, použije MariaDB nulu.
MariaDB má aj zlepšenia jadra odstraňujúce mutexy, ktoré na novom hardvéri v MySQL výrazne brzdia výkon.
MariaDB ponúka aj funkcie, ktoré v MySQL úplne chýbajú. Napríklad dva nové úložné enginy Aria a XtraDB alebo novú klastrovaciu technológiu Galera. Tá ponúka replikácie v konfigurácii s viacerými aktívnymi mastermi, ktoré v klastri NDB Clustera príliš nefungujú pre obmedzenia funkcie JOIN.
Vďaka pluginu HandlerSocket získate priamy prístup k úložným enginom, môžete tak zvýšiť rýchlosť aj viac ako desaťkrát.
Na rozdiel od MySQL môžete v MariaDB získať dáta navrátené vo formáte JSON za použitia dynamických stĺpcov. MariaDB obsahuje aj ďalší úložný engine Cassandra SE, ktorý umožňuje čítať alebo zapisovať dáta do úložiska dát Cassandry, integrácia dát s NoSQL je tak konečne jednoduchá.
MariaDB je plne GPL licencovaná verzia MySQL a má všetky výhody softvéru open source – od bezpečnosti a transparentnosti až po rozpoznávanie chýb.
MariaDB možno zaostáva za databázou Percona v počte používateľov, ale jej popularita rýchlo rastie. Na MariaDB v súčasnosti prechádza napríklad Red Hat a zaujíma sa o ňu aj Google. Tešíme sa na vaše reakcie a odozvy na pouížvanie Maria DB.
Zdroje:
https://mariadb.org
http://www.itnews.sk